Опера «Украдене щастя»

Юлій Мейтус

Опера на 3 дії
Виконується українською мовою
Лібрето Максима Рильського за мотивами однойменної драми Івана Франка

Дія перша
Зимового вечора в хаті селянина-прикарпатця Миколи Задорожного сусіди зібралися на вечорниці. Сам господар ще не повернувся з роботи. Його дружина Анна занепокоєна — пора вже пізня, а чоловіка не видно. Згодом молодь розходиться. Від сусідки Насті Анна дізнається, що в цих краях з'явився Михайло Гурман, якого всі вважають загиблим. Колись Анна присягалася любити його до могили. Звістка про появу Михайла посіяла в ній тривогу, адже вона заміжня, а одночасно й радість — коханий живий.
Повертається Микола, до крові побитий сільським Війтом. Микола проклинає своїх кривдників. Його скарги неглибоко доходять до свідомості Анни, вона під впливом звістки про Михайла. Кожен, думає про своє.
Входить жандарм Михайло Гурман. Він підозріло ставиться до Миколи. Запитує, чому на ньому сліди від крові. Коли Микола вийшов, Михайло нагадує Анні про минуле. Він не звинувачує її, бо знає, що брати обманом видали її заміж. Поява Миколи перериває їхню розмову.
Ранком Микола й Анна взялися за хатню роботу. Анна стривожена недобрими снами. Микола втішає її.
Несподівано в хату входять Війт із жандармом. Бабич і Настя. Вночі в корчмі порізано всіх хазяїв. Миколу звинувачують у вбивстві й заарештовують. Анна у розпачі. До хати повертається Михайло. Він вириває в Анни признання у коханні і слово коритися йому.

Дія друга
Вже минуло літо, а Миколи немає. Селом кружляють дивні погово-ри про Анну й жандарма. Сусіди встигли вже зненавидіти її за те, що зламала присягу шлюбному чоловікові.
Лунає музика, і молодь розпочинає забаву. Є тут також Михайло, який запрошує до танцю Анну. Війт намагається сприяти веселощам.
Але музика раптово замовкає. Всі присутні зауважили появу Миколи, який повернувся з тюрми. Тут Михайло публічно заявляє, що він врятував Миколу, бо спіймав справжніх злочинців. Микола без слова подався в сторону дому, за ним несміливо пішла Анна під ненависним поглядом селян

Дія третя
Минув уже тиждень від часу повернення Миколи, але думки Анни зайняті постійно Михайлом, бо ж кохає його понад усе на світі. Гурман раптово Заявляється у неї в хаті. Закохана жінка, втративши почуття сорому, падає в обійми Михайла. І так їх застає Микола. Михайло вибігає з хати, а Микола благає жінку не топтати його честі. .
Незадовго повертається Михайлсм частує господарів горілкою.
Щастям кохання осяяні обличчя Анни і жандарма. Микола бачить це.
Він втрачає останню надію налагодити своє сімейне життя, повернути своє щастя. І не може з цим примиритися.
Михайло брутально випроваджує з хати Миколу і сам залишається із Анною.
Скривджений і зганьблений, Микола вирішує втопити своє горе у горілці — запрошує гостей на "стопку по втраченім щастю".
Поява Анни з коханцем стає причиною колотнечі, яка призводить до трагедії.
Михайло поводиться так, ніби є господарем цього дому: б'є Миколу і виганяє з хати його гостей... "Як смів ти виганяти моїх гостей?" — запитує жандарма Микола. Михайло у відповідь каже, що таке право має, бо Микола вкрав у нього його щастя. Жорстока сварка Задорожпого та Гурмана закінчується вбивством жандарма...
Вмираючи, Михайло дякує йому, бо життя для нього давно вже стало мукою.

==> квитки<==

 Промофото події: "Опера «Украдене щастя»"