Музей мистецтва давньої української книги

Відділ Львівської Галереї мистецтв

Зараз музей тимчасово закритий, відбувається реорганізація

Львів завжди мав велике значення для розвитку книгодрукування. Перша в Україні друкована книга побачила світ саме у Львові.Це — «Апостол», надрукований у 1574 році першодрукарем Іваном Федоровим (Федоровичем).
Львівський музей мистецтва давньої української книги був відкритий в 1976 році в приміщенні колишнього Онуфріївського монастиря і називався «Музей імені Івана Федорова». І це було логічно: в цьому монастирі Іван Федоров працював (в Онуфріївському монастирі була розташована одна з перших у Львові друкарень), в його стінах він був похований. Але в 1990 році будівлю монастиря було передано ордену василіан.
Музейні експонати переїхали в підвали Львівської картинної галереї. У 1997 році музею виділили приміщення — корпус біля палацу Потоцьких (вул. Коперника, 15 а), яке з Федоровим ніяк не було пов’язано. Ось так і з’явилася інша назва: «Музей мистецтва давньої української книги».
Перед фасадом музею мистецтва давньої української книги встановлено пам’ятник першодрукареві. Це трифігурна композиція: друкар і два майстри.
Сьогодні в музеї мистецтва давньої української книги зберігається12 000 експонатів — від рукописів до старовинних книг 18-го століття.
Експозиція музею мистецтва давньої української книги складається з чотирьох залів і присвячена історії рукописної книги та стародруку. Вона охоплює мистецтво художнього оформлення українських рукописів і друкованих книг, розповідає про головні центри книгодрукування та гравірування.
Львівський музей мистецтва давньої української книги
Серед експонатів — середньовічні рукописи, дофедорівський український друк. Це книги Швайпольта Фіоля, Франциска Скорини.
Один із залів відтворює інтер’єр середньовічної друкарні 17 століття. Виставлені тут поліграфічні верстати (першої половини 17-го століття) — єдині збережені на Україні.
Звичайно ж, важливе місце в експозиції музею мистецтва давньої української книги займає постать Івана Федорова і його видання.
«Апостол», надрукований ним у Львові в 1574 році, вийшов у світ тиражем в 1 000 примірників. На сьогоднішній день відома доля лише 85-ти з них, 12 екземплярів зберігаються в бібліотеках і музеях Львова.

 Промофото події: "Музей мистецтва давньої української книги"

 

Промовідео події: "Музей мистецтва давньої української книги"