Музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»

Створення Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» було важливим з огляду на його суспільне та історичне значення для збереження національної пам’яті. Ця найбільша у Західній Україні в’язниця є не тільки нагадуванням про жахіття тоталітарного минулого СРСР, німецького та польського окупаційних режимів, але й застереженням для українців від повторення жахливої трагедії тоталітарного суспільства.
Над створенням музею працювало чимало спеціалістів, організацій та установ, зокрема громадська наукова організація Центр досліджень визвольного руху, Служба безпеки України, Львівська обласна адміністрація та Львівська обласна рада, Львівська міська рада, представники Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» та Львівського обласного товариства «Пошук».
Навесні 2006 року з ініціативи громадськості та сприяння Управління Служби безпеки у Львівській області у заходах в дворі тюрми було встановлено пам’ятний хрест, а приміщення в’язниці вперше відвідала громадськість та журналісти.
Було створено робочу групу, до якої окрім представників громадськості, депутатів Львівської міської ради ввійшли представники Управління Служби безпеки України у Львівській області, Львівської обласної ради, а також наукові співробітники ЦДВР.
У 2007 р. на замовлення Львівської міської ради ЦДВР розпочав дослідження історії «тюрми на Лонцького». Цей проект було завершено у 2008 році. Дослідження стало основою та робочим матеріалом при подальшій роботі над створенням музею.
Окрім цього було розроблено концепцію музею, пропозиції щодо експозиційного наповнення, зібрано документальну базу з історії в’язниці.
2008 року з’явилося рішення Колегії СБУ про створення музею. На початку 2009 р. робоча група розробила статут музею. Згодом він ліг в основу Статуту Національного музею меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».
28 червня 2009 року ЦДВР у рамках співпраці із СБУ створив та відкрив перший етап експозиції в Музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «тюрма на Лонцького». Підтримку у створенні музею надав фонд «Україна 3000». Голова фонду К. Ющенко відвідала музей у серпні 2009 р., а у вересні від фонду «Україна 3000» музей отримав Сертифікат на суму 160 тис. грн. Розвитку музею сприяли депутати Львівської міської ради В. Лясковська, Т. Крушельницька, Ю. Кужелюк, громадські діячі – Герой України Ю. Шухевич, І. Калинець, І. Гель та інші. Створення музею у колишній в'язниці, яка належала до сфери управління СБУ стало можливим завдяки чіткій громадянській позиції Голови СБУ Валентина Наливайченка, директора Архіву СБУ Володимира В'ятровича та заступника директора Архіву СБУ Аліни Шпак, Голови УСБУ у Львівській області Анатолія Матіоса. Постійно підтримував музей Міністр освіти і науки України, нині ректор Львівського національного університету ім. Івана Франка Іван Вакарчук.
2 вересня 2009 року між Центром досліджень визвольного руху, Службою безпеки України, Українським інститутом національної пам’яті, Львівською обласною радою та Львівською міською радою підписано Договір про співробітництво, відкритий для інших сторін. Договір передбачав обов’язки та права його учасників по створенню музею. Цього ж місяця було створено Благодійний фонд «Сприяння та розвитку меморіалу «Тюрма на Лонцького».
У жовтні 2009 року зареєстровано Статут музею, а 13 жовтня Указом Президента України йому надано статус національного.
Упродовж функціонування музею його наукові працівник записали на аудіо та відео близько 50 спогадів колишніх в’язнів тюрми та учасників визвольного руху, зібрали й відсканували понад 2000 фото та документів, що стосуються науково-дослідної тематики дослідження історії в’язниці, зокрема періоду діяльності представників дисидентського руху. Також працівники музею провели пошук експонатів та поповнення музейної колекції, на основі якої провадять підготовку до відкриття другого етапу експозиції на другому поверсі музею.

До 70-ої річниці масових розстрілів у «Тюрмі на Лонцького» 26 червня 2011 р. музей у колишній катівні облаштував спеціальне приміщення, де кожен охочий зможе залишити згадку про родичів, що стали жертвами тоталітарних режимів.
«Народний меморіал» – приміщення, в якому будь-хто зможе залишити меморію про свого родича. Це може бути світлина або просто стрічечка з іменем та прізвищем людини, пам’яттю про котру хочеться поділитися із сучасниками.
Проект «народного меморіалу» відкритий для всіх, хто хоче, щоб у музеї була згадка про їхніх родичів.

 Промофото події: "Музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»"

 

Промовідео події: "Музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»"