Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського

Заклад був створений 1972 року, коли за рішенням ЮНЕСКО культурна й мистецька громадськість міста Львів відсвяткувала 100-річні роковини з дня народження художника. В березні 1972 року ініціативою синів художника та громади і керівництва міста увічнили пам'ять уславленого українського митця створено новий музейний заклад у робітні художника, а на її фасаді встановлено меморіальну дошку.

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського створено на базі колишньої заміської вілли художника Яна Стики. Споруда створена за проектом архітектора — Юліана Захаревича в стилі сецесії, сам проект реалізувала будівельна фірма Івана Левинського. Саме тут облаштував власне житло та художню майстерню в 1913–1935 роках Олекса Новаківський.

Віллу Яна Стика придбано для українських митців і для створення там місцевої художньої школи греко-католицьким митрополитом Андреєм Шептицьким, відомим меценатом. Шептицький планував запросити до Львова і Яцека Мальчевського, але занадто пропольські налаштований художник, що отримав запрошення на посаду у Краківській академії мистецтв, не погодився на переїзд до Львова. Щоправда, Шептицький придбав декілька творів Яцека Мальчевського, які в підрадянський період передали до Львівської галереї мистецтв. Була заснована і художня школа, яка надала основи художніх, фахових знань близько ста учням.

1925 року померла дружина Новаківського — Анна-Марія, залишивши двох синів, п'яти та трьох років. Сам художник помер через десять. За часів СРСР творче надбання художника або замовчувалось десятиліттями, або неохоче визнавалось в галузях пейзажного живопису чи портрета, що незграбно і неповно.

На художню манеру митця мали значний вплив колористика та знахідки митців доби сецесії та творчість польського художника-символіста Яцека Мальчевського (1854–1929).

 Промофото події: "Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського"