Мандрівна виставка «Майдан: простір творчості»

10 грудня 2018 року о 12:30 для представників ЗМІ та о 18:30 для всіх охочих, у Міжнародний День захисту прав людини, у Меморіальному музеї тоталітарних режимів “Територія Терору” відбудеться відкриття мандрівної виставки студентських робіт “Майдан: простір творчості”. 

“Майдан: простір творчості” – це проекти студентських робіт Навчально-творчої майстерні графічного дизайну професора Віталія Шості Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури, створені у часи Революції Гідності. Виставку доповнюють оригінальні експонати з фонду Національного музею Революції Гідності. 

Виставка “Майдан: простір творчості” – це 74 проекти:

 • “Карби Майдану” – експериментальний артбук із металу. За концепцією авторки Віри Риліної, цей проект співвідносить міць і вагу слова з такими ж характеристиками металу.
 • “Автограф Майдану” – серія акцидентних абеток, де авторка Ольга Кисельова використовує прототипи шрифтів, застосовуваних майданівцями в різний спосіб і на різному матеріалі.
 • “Апостоли гідності. Відважний щит України” – серія з 12 плакатів від Марини Шевчук. Вона поєднує, вишиковує стрій щитів – уособлення захисників Майдану поряд зі священними гаслами-посланнями, які були сенсом життя героїчних оборонців.
 • “Це – медіавійна” – серія плакатів Марини Лукашенко. Авторка викриває цинічну політику Росії у використанні інформаційної зброї, яка деформує свідомість населення передусім країни-окупанта.
  Календарі та плакати на тему Майдану, присвячені російській інформаційній і військовій агресії.

Працювати над представленими проектами студенти розпочали в революційний час. Попри те, що вже півроку кожен із них мав затверджену персональну тему дипломної чи курсової роботи, викладач Віталій Шостя запропонував усім своїм вихованцям тему Євромайдану.
Протягом 2018 року виставка експонувалася в Києві, Одесі, Мелітополі та Хмельницькому, нині роботи студентів-дизайнерів мандрують до Львова в Меморіальний музей тоталітарних режимів "Територія Терору". 

Програма відкриття:

12:30 – презентація виставки для представників ЗМІ

У презентації візьмуть участь:

 • Ольга Гончар – директор Меморіального музею тоталітарних режимів "Територія Терору".
 • Ольга Сало – завідувач Просвітницько-інформаційного відділу Національного музею Революції Гідності.
 • Віталій Шостя – професор, куратор проекту, засновник і керівник навчально-творчої майстерні графічного дизайну НАОМА.
 • Представники Львівської міської ради.


18:30 – відкриття виставки для всіх охочих та лекція куратора проекту Віталія Шості.
Віталій Шостя – професор, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, народний художник України, заслужений діяч мистецтв України. Майже 30 років керує майстернею графічного дизайну. Керівник проекту “Майдан: простір творчості”.

Під час лекції куратор проекту Віталія Шостя розповість:

 • контекст створення проекту 
 • історії його учасників і робіт 
 • плакат як жанр, який надає дизайнеру ідеальний творчий простір 
 • як образ спонукає трактувати світ предметів, явищ, проблем, подій і глибше їх осмислювати 

Якщо говорити про креатив, то найщемкіше, що я чув, – це поняття “Небесна Сотня”. У ХХ столітті не знаю влучнішої назви. У розпал подій я запропонував студентам облишити попередні теми й випробувати в дипломних і курсових творах не застосовувану досі методичну концепцію: ідея – єдина на сприйняття та розроблення кожного студента. Це Революція Гідності. А аспектна позиція – на вибір автора. Ретельно досліджувалося все, пов’язане з Майданом. Зображення на стінах, на склі вітрин, на оборонних обладунках, іржавій блясі, брезенті наметів, шматках паперу... Також вирізані, викувані, зварені, склепані, зшиті, збиті об’єкти. І все це – в дивовижній естетиці наївної відвертості, народної справжності, наснаженості й піднесення, завдяки творчій самореалізації.
- Віталій Шостя, куратор проекту, засновник і керівник навчально-творчої майстерні графічного дизайну НАОМА

Музей “Територія Терору” продовжує досліджувати різні аспекти Революції Гідності, як феномену і рушія змін в українському суспільстві. Минулого року ми приділили увагу особистим історіям Революції і збирали фото, відео учасників як зі Львова, так і зі всієї України. Цього року спільно з музеєм Революції Гідності ми зупинимося на творчому аспекті, адже Майдан мав яскраве мистецьке обличчя, яке сьогодні є впізнаваним у всьому світі. Також мистецтво стає потужним інструментом для документації історичних подій для майбутніх поколінь. Нам цікаво, яким чином митці відчувають та осмислюють почуття людини у часи революційних зрушень при найбільшій амплітуді турбулентності, коли життя межує зі смертю, зникає почуття страху і загострюється почуття патріотизму, відбувається самоідентифікація.
- Ольга Гончар, директор Меморіального музею тоталітарних режимів "Територія Терору"

Проект доповнюють оригінальні експонати з фонду Національного музею Революції Гідності. Промовисті свідчення, які дозволяють краще зрозуміти події Євромайдану. Бейсбольна бита, наколінники, каска з зображенням монумента Незалежності – слугували знаряддям захисту під час протистоянь. Аплікація “Козак-вершник” із нашивок на тканині у вигляді прапора демонструє, що для багатьох людей протистояння було своєрідним лицарськими баталіями. Музей Революції Гідності продовжує збір артефактів і спогадів. Львів’яни можуть поповнити колекцію свідченнями місцевих революційних подій. Просимо звертатися до працівників музею.

Заради нової України, демократичної, з європейськими цінностями свої життя віддали 19 Героїв Небесної Сотні, родом із Львівщини. Посмерто кожному з них присвоєно звання Героя України: Іван Бльок, Володимир Бойків, Ольга Бура, Вайда Богдан, Роман Варениця, Юрій Вербицький, Андрій Дигдалович, Юрій Дяковський, Анатолій Жаловага, Володимир Жеребний, Богдан Ільків, Андрій Корчак, Віталій Коцюба, Микола Паньків, Роман Сеник, Богдан Сольчаник, Володимир Топій, Роман Точин, Олег Ушневич, Йосип Шілінг.

Організатори та партнери: Майстерня графічного дизайну НАОМА професора Віталія Шості; Національний музей Революції Гідності; Український інститут національної пам’яті; Меморіальний музей тоталітарних режимів "Територія Терору"; Управління культури Департаменту розвитку Львівської міської ради.