«Музейний досвід роботи з радянською спадщиною: Литва, Угорщина, Росія»

У  Меморіальному музеї тоталітарних режимів «Територія Терору» відбудеться лекція «Музейний досвід роботи з радянською спадщиною: Литва, Угорщина, Росія» дослідниці Ренати Ганинець.

Революція Гідності та переоцінка цінностей актуалізували питання майбутнього радянської монументальної спадщини в Україні, а зокрема пам'ятників. Ленінопад, а згодом і виконання декомунізаційних законів змінило меморіальний ландшафт українських міст. Більшість демонтованих пам’ятників зберігаються на територіях комунальних підприємств міст України, подальшу їхню долю мають вирішити місцеві громади.

За офіційними даними в Україні відкрито два парки «Радянського періоду», заплановано й інші проєкти, зокрема Музей Монументальної Пропаганди СРСР у Києві. Радянська монументальна спадщина, а разом з нею і пропаганда є недавнім минулим для України, яке потребує критичного осмислення задля кращого розуміння сучасних себе.

Як вдалось опрацювати тоталітарну спадщину Грутас Парку (Литва), Моменто (Угорщина) та Музеон (Росія). Який закордонний досвід варто проаналізувати при розробці методології роботи з радянською монументальною спадщиною?У рамках досліджень колекції радянської спадщини у 2020 році музей «Територія Терору» ініціює серію публічних заходів про методи та інструменти для критичного переосмислення радянського минулого в Україні.

У 2019 році "Територія Терору" злокалізувала у своєму музейному комплексі чималу кількість об'єктів радянської монументальної спадщини, які раніше були частиною публічного простору Львова. Одним з дослідницьких напрямків музею у 2020 році стане критичне вивчення монументалістики радянського періоду у Львові, на основі об'єктів з колекції музею.

У межах досліджень у 2020 році музей «Територія Терору» ініціює серію публічних заходів про методи та інструменти для критичного переосмислення
радянського минулого в Україні.

Рената Ганинець – науковиця, випускниця магістерської програми Європейського гуманітарного Університету (Вільнюс, Литва) та програми «Розвиток культурної спадщини». Стажувалась в Інституті історії мистецтв Ягеллонського університету. Досліджує феномен «Ленінопаду» та соціалістичну спадщину у країнах Центрально-Східної Європи.